مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است - ( سخنی از امام حسین علیه السلام)
‫شبیه خوانی روستای یانس آباد » عبیدالله ابن زیاد در تعزیه حُرّ‬
займы на карту

عبیدالله ابن زیاد در تعزیه حُرّ

“تعزیه ی حر روستای یانس آباد قزوین”

شبیه خوان ابن زیاد : محسن شیخی.

نسخه های بازنویسی شده

نسخه ابن زیاد در تعزیه حر

شما می توانید نظرات خود را در مورد اجراهای سالهای مختلف به صورت دیدگاه در زیر این نوشته بیان کنید.

توجه …  برای وارد شدن به صفحه سایت ما در وب سایت اشتراک فیلم آپارات روی لینک زیر کلیک کنید .

www.aparat.com/shabihkhaniqazvin
۵ دیدگاه برای “عبیدالله ابن زیاد در تعزیه حُرّ”

ناشناس اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۳ at ۱۰:۵۹ ب.ظ

اقای محسن شیخی در کل این نقش رو نسبتا خوب می خونن ولی به نظر من اگر مثل سال ۸۲ از روی نسخه بخونن خیلی بهتره تا اینکه بخوان مثل سال ۸۹ مثلا از حفظ بخونن با کلی غلط و اشتباه و جا انداختن مصرعها و کلمات و … این ایراد در بعضی از تعزیه خونهای روستا وجود داره یعنی به دلیل عدم استفاده از نسخه خیلی مصرع ها و کلمات رو جا میندازن، خیلی ها رو جابجا می گن و بعضی ها رو هم که یادشون نمی یاد صنبل می کنن. بهتره تعزیه گردانان به این نکات توجه کنن و این موارد رو به تعزیه خونها تذکر بدن.

کمک به تعزیه اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۳ at ۱۲:۱۴ ب.ظ

با عرض سلام خدمت تمامی تعزیه دوستان گرامی/ در مورد این قسمت از عبیداله خوانی اقای محسن شیخی علاوه بر ایراداتی که در اجراهای مختلف ایشان وجود دارد مانند سال ۸۲ که به جای (علی ان “شه” بحر و بر) (علی ان “شیر” بحر و بر) گفته می شود و یا جا انداختن مصرعها در سال ۸۹ که فکر می کنم به دلیل عدو تمرکز و تسلط و تمرین کافیست ایرادهای دیگری هم وجود داره که هر ساله به قوت خودش باقیه مثلا در مصراع (که سلطان دین مفخر انس و جان) کلمه “اُنس” که اقای محسن شیخی بکار می برند به معنای همخویی بوده و هیچ تناسبی با این مصرع ندارد و تلفظ صحیح ان به صورت “اِنس” به معنای بشر درست است همچنین در مصراع (مساوی دهد بر صغار و کبار) اقای محسن شیخی از کلمه “صَغار و کُبار” استفاده میکنند که چون “صَغار” به معنای خواری است و بعد از ان کلمه “کُبار” به معنای بزرگ اومده بهتر است به صورت “صُغار” به معنای کوچک خوانده شود نه “صَغار”! و دیگر در مصراع (سرافرازش از گندم ری کند) من فکر میکنم ترکیب “گندم ِ ری” صحیحتر باشه تا “گندم و ری” که اقای شیخی بکار می برند!!! اما نکته جالبتر اینجاست که این اشتباهات هر ساله تکرار میشه و کسی هم از مسولین تعزیه یا متوجه نمیشن یا توجه نمیکنن و یا اساسا تذکری نمی دن!؟ به راستی به جز وظیفه خود تعزیه خوان در تحقیق و تمرین برای درست خوانی چه کسی باید به کارش نظارت داشته باشه و موارد این چنینی رو تذکر بده؟! لازم به ذکر که از این ایرادها در تعزیه خوانان روستای ما فراوان وجود داره و سال به سال هم تکرار میشه!!!

مدیریت سایت 1 اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۳ at ۱:۴۱ ب.ظ

با احترام/ ممنون از توجه دقیق شما به اشعار. تمامی موارد اشاره شده توسط جنابعالی صحیح می باشد و مطمئنا قبل از اینکه شما با دقت نظر در این فیلم ها به نکات مربوطه پی ببرید در روز تعزیه موارد قابل بهبود به تعزیه خوان ها گوشزد می شود و تعزیه خوان ها ممکن است در تمرینات خود به دفعات موارد گفته شده را مرور کنند اما متاسفانه در موقع اجرا و بدلیل جو حاکم بر اجرا ، ممکن است بسیاری از موارد از خاطر برود، تلفظ کلمات دچار اشکال شود، برخی مصرع ها فراموش شود، طنین صدا تغییر کند و… به هر حال این موارد طبیعی است و ما نیز معتقدیم با تمرین و دقت نظر قابل اصلاح و بهبود می باشد.

کمک به تعزیه اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۳ at ۵:۱۱ ب.ظ

با درود/ ایا شما مطمئنید که این اتفاق افتاده و می افته؟؟!! یعنی این موارد در طول ۱۰ سال به ایشان گوشزد شده ولی ایشان همواره در موقع اجرا و بدلیل جو حاکم بر اجرا نتونستند این ایرادها را برطرف کنند؟؟؟!!! یا اینکه در تعزیه ما اصلا توجهی به این موارد و اصل درست خوانی از سوی تعزیه گردانان نمیشه؟! وگرنه بنده هم معتقدم هرکسی ممکنه اشتباه کنه و معنا یا تلفظ لغتی رو بلد نباشه و به قول شما این کاملا طبیعیه اما تکرار اون در طول سالیان دراز فکر نمی کنم توجیهی داشته باشه! و دلیل اون فقط می تونه کوتاهی تعزیه خوان و تعزیه گردان در این زمینه باشه و موارد این چنینی در تعزیه ما بسیار بسیار زیاده. به هر حال امیدوارم به این موارد با دقت بیشتری نگاه بشه تا کیفیت تعزیه ها بهبود پیدا کنه.

مدیریت سایت 1 اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۳ at ۹:۳۳ ق.ظ

با احترام/ ما نیز امیدواریم و در این راه تلاش خواهیم کرد

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی