مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است - ( سخنی از امام حسین علیه السلام)
‫شبیه خوانی روستای یانس آباد » شاهنامه و تعزیه (1)‬
займы на карту

شاهنامه و تعزیه (۱)

به نام خدا

ادبیات ایران سرشار از اسطوره هایی است که بیانگر گوشه هایی از تاریخ و فرهنگ کهن ساکنین این سرزمین هستند بنابراین تعجب آور نیست که این اساطیر در شکل گیری و وجوه مختلف هنر شبیه خوانی تاثیرگذار باشند زیرا شبیه خوانی نمایشی آیینی است که در میان تمامی سرزمین های اسلامی، تنها در میان ایرانیان امکان رشد یافته و بی شک تعزیه علاوه بر بهره بردن از تفکرات اسلامی، تحت تاثیر حافظه ی قومی ایرانیان نیز قرار داشته است به همین دلیل ردپاهای اساطیری ایرانیان و اسطوره های ایرانی را می توان در مجالس تعزیه مشاهده نمود. در سری مقالات «شاهنامه و تعزیه» به بخش هایی از تعزیه که شباهت بسیار با داستان های شاهنامه به عنوان یکی از اصلی ترین منابع اسطوره شناسی ایرانیان دارد می پردازیم.

خواب دیدن در ادبیات ایران زمین سابقه ای کهن دارد. خوابهایی که می توان آنها را به چهار گروه خواب های بازدارنده، خوابهای فرمان دهنده، خوابهای بشارت دهنده و خوابهای بیم دهنده تقسیم نمود و در مجالس تعزیه نیز می توان مثال هایی برای هر یک یافت که اتفاقا شباهت های فراوانی با خواب های معروف ادبیات اسطوره ای ایران دارد.

به عنوان نمونه، در میان قهرمانان شاهنامه، خواب سیاوش نیک اندیش، از مرگ او خبر می دهد و همچون امام حسین (ع) در روز عاشورا، او نیز با این رویا از سرنوشت خود با خبر است:

.

بپرسید از او دخت افراسیاب

که فرزانه شاها، چه دیدی به خواب

سیاوش بدو گفت کز خواب من

لبت هیچ مگشای بر انجمن

.

سپس پیش بینی آینده توسط سیاوش انجام می پذیرد:

.

زگیتی سراسر برآید خروش

زمانه زکیخسرو آید به جوش

پی رخش رستم زمین بسپرد

ز توران کسی را به کس نشمرد

به کینم از امروز تا رستخیز

نبینی جز از گرز و شمشیر تیز

.

واین خواب چون خوابی است که شبیه امام حسین (ع) در مجلس شهادت امام در روز عاشورا می بیند. با این تفاوت که خواب امام بیانگر دیدار او با رفتگان در عالم رویا است:

.

خواب می دیدم ریاض مشک بو نگذاشتی

داشتم با جد و بابم گفتگو نگذاشتی

مادرم می گفت ، فردا شب حسین مهمان ماست

با برادر گشته بودم روبرو نگذاشتی

.

در ادامه فیلم مربوط به موضوع بالا در تعزیه امام(ع) روستای یانس آباد آورده شده است:


پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی