مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است - ( سخنی از امام حسین علیه السلام)
‫شبیه خوانی روستای یانس آباد » تله زینبیه در تعزیه‬
займы на карту

تله زینبیه در تعزیه

به نام خداUntitled

تلّ به معنای پشته برآمده از زمین و تپه‌ای از خاک و ریگ است. تَلّ زَینبیّه ، در سرزمین کربلا، ما بین خیمه گاه و قتلگاه است، قتلگاه زمین پستی بود (گودالی بود ) که با خیمه گاه حدود پانصد متر فاصله داشت. میان قتلگاه و خیمه گاه، بلندی تپه مانندی قرار داشت که در لحظه شهادت امام علیه السلام اهمیت بسیاری یافت چرا که حضرت زینب (س) در روز عاشورا از آنجا ناظر وقایع گودی قتلگاه بوده‌ است.
تله زینبیه هم اکنون به عنوان یک مقام زیارتی در کربلا شناخته می شود. این مقام در ابتدا شامل پنجره ای کوچک و از جنس بُرُنزِ زرد بود که بر دیوار خانه ای نصب شده و از سال ١٣٠٠ هجری قمری در ملکیت مرحوم سید عبدالرّضا آل طعمه بوده است. بر فراز این پنجره، ابیاتی به زبان فارسی بر روی کاشی نقش بسته است و بالای آن، سنگ و کاشی های بسیار زیبایی است که بر آنها، نقش و نگارهایی با آب طلا نقش گردیده و سپس واقعۀ عاشورا به تصویر کشیده شده است. این نماد در دهۀ سوم قرن پیش، ساخته شده و گفته می شود که خطیبِ مرحوم، شیخ محمّد واعظ یزدی متوفّای سال ١٣٣٧ قمری نیز متصدّی ساخت این مقام بوده است.

همانگونه که گفته شد تَلّ زَینبیّه مکانی مُشرف به قتل‌گاه امام حسین (ع) است که حضرت زینب (س) از بالای آن، حال برادرش (حسین بن علی) را به هنگام جنگ نظاره می‌کرد. در تعزیه امام حسین نسخه قزوین، به زیبایی این جایگاه شریف معرفی شده است. در هنگام وداع، حضرت زینب از امام حسین درخواست می کند که به دنبال برادر همراه گردد و امام حسین به تشریح تله زینبیه می پردازند.

در ادامه می توانید قسمتهای مربوط به تعزیه روز عاشورا که مربوط به این مکالمه است را مشاهده نمایید.

شبیه امام: ایرج کریمی/ شبیه حضرت زینب: امین رجبی

 

 

 

لطفا با دیدگاههای خود به بهبود مطالب سایت کمک نمایید


پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی